Snowpark Cigeľ - aj menšie strediská ponúkaju freestyle vyžitie
Nedeľa 06. Júna 2021
Autor: Boardlife

0 komentárov

Snowpark Cigeľ - aj menšie strediská ponúkaju freestyle vyžitie

Zimná sezóna je na Slovensku už nejaký ten týždeň za nami. Nepriala ani jazdeniu, ani snowparkom a ani strediskám. Viacero stredísk svoje brány ani neotvorilo, tie čo otvorili tak len v obmedzenom režime a to sa týkalo aj snowparkov. Zachytili sme však zaujímavosť zo strediska Ski Cigeľ a jeho snowparku. Viac v nasledujúcom článku, v ktorom sme sa porozprávali s Martinom Ondrejovičom.

BLF: Ahojte chalani, predstavte nám váš snowpark. Kde sa, ako vznikol, koho to bol nápad a kedy začala výstavba.

Martin: Tak sa predstavím volám sa Martin Ondrejovič, nápad skrsol v hlave mňa a bratom, keďže posledných pár rokov som staval snowpark v zahraničí a taktiež sme sa o snowparky starali aj tu u nás v okolí Prievidze. 

Snowpark sa nachádza v stredisku Ski Cigel čo je najbližšie stredisko od Prievidze cca. 10 km. Stredisko aj snowpark sa nachádza v pohorí Vtáčnik s nadmorskou výškou 600 m.n.m. 

Do strediska sme chodili väčšinou po sezóne osadiť si PVC rúru a tu jazdiť. Keďže tento rok sa počas korony jazdiť nedalo a strediska boli uzavreté rozhodli sme sa rúru osadiť už od začiatku sezóny. 

Nápad to bol taký spontánny spoločný nás bratov Ondrejovičovcov, keďže sme stavali aj posledný snowpark ktorý tu bol posledne v stredisku TMG Remata cca 6 rokov dozadu.  

Do strediska chodila aj lokálna parta šlapať skok, ktorá sa ku nám hneď pridala a už to išlo!

BLF: Aké prekážky ste v ňom mali túto sezónu?

Martin: Na koľko som mal doma odložených viacero prekážok ako PVC rúry, lomený rail a rovné raily, rozhodli sme sa všetky prekážky po dohode so strediskom presunúť na zjazdovku a kým bude vlek uzatvorený z dôvodu pandémie, mohli sme si prekážky rozložiť priamo na hlavnej zjazdovke. 

Setup prekážok sa menil počas celej sezóny, zo začiatku sme mali len 2 PVC rúry, postupom času pribudol skok a corner, tiež lomený rail, street rail, flat rail, ďalšie PVC rúry a dokonca pump track. 

BLF: Ako to bolo s údržbou a shapovaním a ako vám vyšlo v ústrety stredisko?

Martin: O shapovanie sme sa starali sami za pomoci lopát, na konci sezóny sme dostali na pol dňa šoféra s ratrakom, ktorý nám nahrnul platformu na skok. Stredisko nasnežilo dosť veľa snehu pre lokálne lyžiarske kluby, ktoré tam trénovali, vďaka čomu sme mohli udržiavať snowpark takmer do začiatku mája.

Najviac sa na úpravu parku podieľali chalani Matúš Mikuš, Igor Dudáš, bratia Malíkovci, Ján Šimo a Filip Kotian ktorí tam boli takmer denne.  

Dohoda so strediskom bola taká že snowpark môžeme mať na zjazdovke pokým nezačne oficiálna sezóna, ktorá našťastie nezačala :)

BLF: Čo plánujete do ďalšej sezóny v snowparku? Pribudnú nové prekážky,
chceli by ste terénne úpravy?

Martin: Na ďalšiu sezónu sa chceme  s obcou Cigel ktorá spravuje stredisko Cigel dohodnúť na oficiálnom fungovaní menšieho snowparku. 

Zo začiatku by nám stačilo spraviť pri detskom vleku jednu lajnu cca 6 prekážok a možno časom zväčšovať ďalej park. Zemné platformy by bolo možné vybudovať na vedľajšej zjazdovke ktorá sa už roky nepoužíva, avšak táto možnosť je zatiaľ ďaleka budúcnosť. 

Celú sezónu chodilo do parku veľké množstvo jazdcov z celého Prievidzského okresu a nemožno nespomenúť obrovsky progres ktorí chalani spravili od prvého dňa ako sme postavili prekážky. Hrotilo sa prakticky denno denne počas celej sezóny čo sa odzrkadlilo aj na progrese chalanov. Chodili rideri starší aj mladší takže potenciál snowparku je určite obrovský. 

BLF: Plánujú sa budúcu sezónu aj nejaké oficiálne akcie?

Martin: Ďalšiu sezónu určite plánujeme urobiť aj pár oficiálnych akcií ale všetko to bude závisieť taktiež od strediska či nám dovolí oficiálne fungovanie parku. 

Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým chalanom a babam ktorí došli pojazdiť do parku a tiež pomáhali s výstavbou snowparku a to sú Andrej Ondrejovič, Tomáš Kotian, Ján Šimo, Jakub a Martin Malíkovci, Roman Ťažiar, Natália Filkornová, Matej Benko, Lucia Šmihulová, Samuel Gatial, Matúš Mikuš, Marián Mikula, Igor Dudáš, Anet Komová, Jakub Sluka, Marek Štefánek, Michal Martina a množstvo ďalších.

Snowpark je možné sledovať aj na instagrame snowparkcigel

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: snowpark cigel

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!