Nová lanovka v Jasnej absolvovala komplexné technické skúšky - ďalšie nástupné miesto na Bielej
Nedeľa 06. Novembra 2022
Autor: PR

0 komentárov

Nová lanovka v Jasnej absolvovala komplexné technické skúšky - ďalšie nástupné miesto na Bielej

Najnovšia investícia v najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku má za sebou mimoriadne dôležitú previerku. Kabínková lanovka z Bielej púte na Priehybu absolvovala komplexné skúšky – s dôrazom na brzdy v plnej záťaži.

Lanovka, ktorej výstavba začala ešte v lete v roku 2021, je dlhoočakávanou investíciou. Zrýchlenie prepravy, bezbariérová dostupnosť celej trasy na Chopok a zároveň výrazná pomoc pri zásobovaní – to sú tri hlavné benefity, ktoré 17 miliónová investícia do Jasnej prinesie. Ešte predtým, ako lanovka prevezie prvých hostí, musí absolvovať celý rad previerok nevyhnutných pre bezpečnú prevádzku.

Dnes sme cestujúcich nahradili špeciálnymi vakmi naplnenými vodou. Simulujeme takto plné zaťaženie lanovky. V takomto režime otestujeme brzdy, aby sme mali istotu, že lanovka dokáže za každých podmienok bezpečne zastaviť,“ informoval riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.

Lanovka má dve brzdy – prevádzkovú a bezpečnostnú. Prevádzková brzda brzdí v normálnej prevádzke a bezpečnostná v kritických situáciách. My musíme preskúšať, či pri plnej záťaži budú fungovať tak, ako majú. Brzdy sa zároveň nastavia tak, aby spomalenie každej kabíny bolo v norme, aby ľudia nemali pocit veľkého preťaženia. Ďalšia vec, ktorá sa odskúšala s plnou záťažou, je núdzový pohon. Ide o spaľovací motor, vďaka ktorému dokážeme dostať zákazníkov bezpečne do stanice aj v prípade výpadku elektrickej energie alebo inej poruchy,“ informoval Tomáš Fried zo spoločnosti Doppelmayr Slovensko.

Pod dozorom rakúskych špecialistov čaká lanovku ešte dôkladná previerka funkčnosti všetkých systémov tak, aby mohla byť pripravená na odovzdanie. Všetko smeruje k tomu, aby mohla byť lanovka slávnostným ceremoniálom otvorená počas podujatia Winter Jasná Opening v sobotu 3. decembra 2022. Na tento termín pripravujú v Jasnej špeciálny denný a večerný program plný športových aktivít a zábavy. Hlavným hosťom podujatia bude svetoznámy rakúsky DJ ӦTZI.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!