Utorok 02. Novembra 2010
Autor: Kristián

0 komentárov

Interview s Maťom Ščamborom

Úspechy našich športovcov vo svetovom dianí nie sú nič výnimočné. Väčšinou sa z médií dozvedáme o úspechoch v masových športoch ako je futbal, hokej, kanoistika. Keďže Boardlife.sk je magazín o extrémnych športoch, tak sa zameriame na ne, lebo aj v nich máme ľudí, čo nás skvele reprezentujú. Wakeskate je na slovenské pomery mladým športom. K nám sa aktívnejšie dostal až v roku 2003. Od vtedy prešlo veľa času a teraz máme majsterku sveta a ďalšie skvelé úspechy.

BLF: Čaf, predstav sa nám a dačo nám povedz?

Maťo: Volám sa Maťko Ščambora ale hutoria mi Piťko. Ak wakeskatovy pán božko dá, tak sa dožijem v máji 23 rokov a ak nie, hm... tak smola. Vo svojej podstate nerobím nič zložité. Sem tam vypomôžem tatkovi vo firme, ale keď sa mi podarí vyplniť pár zimných mesiacov tak to bude už len o jazdení (teda chcem aby to tak bolo). No štúdium :D , ale jasné. 2,5 roka na TUKE v Košicoch na pozemných stavbách a potom vďaka priateľke a náhode/osudu som na Architektúre v Košiciach.

BLF: Ako si sa dostal k wakeskate a koľko sa už šmýkaš?

Maťo: Kde bolo tam bolo, v jeden krásny slnečný deň sme mali rodinnú sešlosť. Môj extrémny príbuzný Silvester Ščambora jazdil v tú dobu na wakeboarde. Tak nejak slovo dalo slovu a išli sme na to. To bol tuším rok 2003-2004 +- Dá sa povedať a čo v mojom živote zároveň strašne ľutujem, že sme sa 4 roky len vozili a vozili, ale tak čo aspoň sme vyjazdení :D Takže Pro jazdenie, toto je 2rok. (ale nie posledný, teda dúfam)

BLF: Kde ti to ide najlepšie?

Maťo: Viem že budem egoista, ale najradšej jazdím keď som sám na vleku. Panensky rovná hladina odrážajúc páľavu od slnka. Asi tak by sa to dalo povedať. A úplne najlepšie je to u nás na vleku, keď je ráno a máte 200m skla pred sebou. Ale ináč medzi nami najlepšie je na CWC Philipinas. Samozrejme jeden dvaja kamoši do toho a svet je hneď krajší.

BLF: Úspechy?

Maťo: Júúúúj, tých sa chvála bohu už nazbieralo, ale to nestačí ! Ale najpyšnejší som asi z Trash session v Thulbe v Nemecku. (samí skejteri a neskutočný park a večer čo myslíte? Ruka hore) Poz.red. a samozrejme Majster Slovenska 2007, 2009, 2010..

BLF: Obľúbené triky?

Maťo: Best trick je monster vlna na rovnej hladinke. Krásna surfovačka. Ale inááááč máááám strašne rád, keď ide trik za trikom v nejakej krásnej kompozícii vzhľadom k vleku a prekážkam. Ale tha najnaskákanejši trik do počtu mám asi shovit alebo ollie. Určite najpyšnejší som na invard-hellflip, alebo 16 kickflipov v rade :D

BLF: Tréning cez zimu?

Maťo: Trampolína, trampolína a trampolína a zase trampolína a potom idem niekde jazdiť do Ázie a potom zase trampolína a trampolína.

BLF: Čo do budúcej sezóny?

Maťo: Juuuuj veľa vecí chcem spraviť a hlavne dokázať sebe a ľudom. Opíšem to asi tak, že keď sa podarí tak každý víkend 3-4 mesiace budem na pretekoch a akciách. Zvyšok je už len pár krát za mesiac. Ale určite chcem navštíviť človeka ktorý vymyslel wakeskate mrs. Byerly na jeho najlepšej skejtovej súťaži na svete, Byerly Toe Jam a plno titulov samozrejme :D

BLF: Ako bolo v Turecku a prečo si nevyhral?

Maťo: D zákerná otázka. Tha prečo tha bo som to psychicky nezvládol a nedomyslel. Kvalifikácia bola ako z učebnice, ale potom vo finále brutálne fúkalo. Na prekážkach som ich nemal šancu dobehnúť tak som to vsadil na flipové triky v ktorých chlapci boli trošku slabší. Ale tha čo už. Zemiak je môj :D

BLF: Spoločné veci medzi skate a wakeskate?

Maťo: Tak tam toho spoločného by ste našli asi veľmi veľa. Ale tento pocit tvoriť triky si užijete, až keď sa človek naučí jazdiť, čo trvá o hodne dlhšie ako na skejtboarde a tak isto je to potom aj pri učení sa trikov

BLF: Ďakovačka?

Maťo: Neviem vyjadriť ako veľmi ďakujem pár ľudom, takže pekne poporiadku. Najprv otec a môj dedo ktorý do mňa vkladali peniaze, dumi, morálku a DNA, oni boli to najpodstatnejšie. Ďalej, pánovi Vaškovy za zhovievavosť a možnosti. Určite Zoran Bosák, ten tu totiž bol ako prvý. Keďže teraz to z väčšej časti je už o Pro jazdení tak tam sa neobídem bez sponzorov: Nike 6.0, Monster energy drink, Wakeshop.sk, za ponúknuté šance. A na záver rodine a priateľke ktorá mi trpí a púšťa ma na moje výlety po svete. Milujem ťa. Ride for peace.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!