Streda 12. Októbra 2011
Autor: Boardlife
Foto-video: Kristián
0 komentárov

Majstrovstvá Slovenska vo wakeboardingu & wakeskate 2011

Po dlhšej odmlke spôsobenej veľkým množstvom článkov v skate sekcii sa vraciame k Evil wake & wakeskate kempu + Majstrovstvám Slovenska v wake a wakeskate. Dnes si priblížime samotné majstrovstvá, pozrieme sa na výsledky a rozlúčime sa.

Sobota bola vyhradená len pre účastníkov majstrovstiev. Vlek patril iba súťažiacim. Prvá sa odjazdila disciplína ženy wakeskate, následne sa prešlo ku chalanom wakeskate. Priblížime si každú, aspoň trocha. Na štart sa v ženskej kategórii postavilo viacero jazdkýň. Wakeskate u báb je rovnako rozšírený, ako u wakeboard. Čiže niekoľko lokálnych jazdkýň ako Nicol Köszeghy, Katka Šurková, Pavla Paveleková, Zuzka, Radka a ďalšie. K nim sa pridali mimo Ke skate girls ako Zuzka Vráblová – úradujúca majsterka Slovenka aj okolitého sveta.

Úroveň ženského slovenského wakeskate prudko rastie. Zuzka Vráblová skúša flipy, shoveitové kombá má najazdené na gule, 360 shoveit na polgule. Zuzka je iná kategória, aby sa hecovala a ďalej rástla, mala by jazdiť s chalanmi. Na Slovensku myslím, svet je iná záležitosť. Ale aj ostatné baby postupujú rýchlym tempom. Vidieť shoveity a ďalšie pomerne zložitejšie triky aj od menej vyjazdených báb je super. Všetky to ale berú ako zábavu na vode. Žiadny stres, žiadne problémy.

A výsledky? Kto tipoval niekoho iného na víťazku ako Zuzku, na vode a doske v živote nebol. Ďalší titul Majsterky Slovenska v ženskom wakeskate putuje do Piešťan Zuzke Vráblovej. Druhá skončila Pavla Pavelková, ktorá jazdila pred tým vodné lyže. Aj ona zajazdila super jazdu. Tretie miesto putovalo Katke Šurkovej za taktiež parádnu jazdu. Chválime všetky baby, ktoré sa zúčastnili. 

Po babách nasledovali chalani. To už bola iná kategória a aj iné jazdenie. Prvá trojka nás môže smelo reprezentovať na medzinárodných súťažiach. Maťo Ščambora, horúci kandidát na majstra, zranený Majky Paška, ktorý ale zaťal oko a išiel jazdiť. A najmladší z nich Julo „Ďusi“ Lang, ktorý sa v posledných týždňoch vyjazdil na neuveriteľnú úroveň. K nim sa pripojilo viacero jazdcov, väčšinou z Košíc, čo je škoda. Jazdí sa ešte v Bratislave, ktorú reprezentuje Stanko Kočan, škoda že neprišiel.

Poďme na finále. Najväčší a najtuhší boj sa zviedol medzi už spomínanou trojicou Ďusi-Maťo-Majky. Všetci majú veľkú zásobu trikov, vlastný štýl a aj svoje dni. Majky aj vďaka nepríjemnému zraneniu skončil na treťom mieste. Druhé a zároveň aj prvé miesto bolo neznáme až do konca. Maťo išiel na istotu neriskoval a na konci nevrátil ani očakávaný flip. Ďusi nemal čo stratiť a tak do záverečného kola išiel naplno. Vrátil flip a dilema bola na svete. Maťo alebo Ďusi? Nakoniec odborná porota rozhodla, že Majster Slovenska vo wakeskate na rok 2011 sa stáva Julo „Ďusi“ Lang. Tým pádom Maťo Ščambora skončil druhý. Gratulujeme!

Pozvoľna môžeme prejsť na kategóriu ženy wakeboard. Účasť bola príjemná, je vidieť, že to dievčatá baví, že radi jazdia a máčajú sa vo vode. K babám pribudla aj jedna zo zahraničia Magdalena Szklarska. Magda je už tradičným účastníkom kempov a majstrovstiev. K nej sa pripojila top jazdkyňa z BA – Katka Janečková, niekoľko lokálnych rideriek z Košíc a ďalšie. Prvá trojka si v pohode dáva z kikra veci cez hlavu. Tak tomu bolo aj vo finále, kde si baby dávali rôzne točky cez hlavu. Úroveň ženského wakeboardingu taktiež stúpa. Baby začali jazdiť na medzinárodné súťaže, kde robia dobré meno svk wakeboardingu. Najprv sa vyhlásili top 3 baby na majstrákoch a následne potom top 3 baby (len Slovenky) v rámci celých majstrovstiev. Prvá trojka na pretekoch bola nasledovná: 1. miesto Magdaléna Szklarska z Poľska, druhá Katka Janečková a tretia Stanka Zemanová. V rámci majstrákov a báb zo Slovenska to bolo nasledovné: 1. miesto Katka, 2. miesto Stanka a tretia Martina Brutovská. Taktiež babám gratulujeme.

Pred vyvrcholením súťaže si dáme krátku sumarizáciu celej sobotňajšej akcie. Všetko prebiehalo bez problémov, organizátori vybavili super počasie, prišlo veľké množstvo divákov, ktorý zaplnili poloostrov. Všetko prebiehalo tak ako malo, však to nebol prvý ročník. Celkový sumár majstrákov je veľmi pozitívny. Jedinou škodou, ktorá však neleží na pleciach organizátora z Košíc je to, že sa zatiaľ nevytvorila séria viacerých pretekov s finále v Košiciach.

Jediný schopný pretek (teda okrem prvého ročníka Golden Sands Open) v jedinom skutočnom wakeparku na Slovensku. Škoda. Na druhej strane. Kde by sa to dalo odjazdiť? Jeden wakepark, druhý vlek v BA s troma prekážkami. To sú zatiaľ jediné možné miesta. Uvidíme o rok. Snáď sa dočkáme aspoň série dvoch pretekov.

Ešte raz veľké dík organizátorom, že sa postarali o event tak ako sa patrí. Množstvo organizátorov nie len wake, ale aj snowboardových pretekov by si malo brať príklad. Vráťme sa však k jazdeniu. A to tomu najočakávanejšiemu. Finále wakeboard muži. Začnem však inak.

Z pohľadu nie až tak zainteresovaného človeka a hlavne diváka. Tešil som sa na férový súboj medzi starším Mirom Hríbikom z množstvom skúseností a vyjazdenosťou a mladším Rišom Marcinčinom, ktorý reprezentuje dravosť, mladícky štýl. Bohužiaľ pre avizované študentské povinnosti Rišo nenastúpil. Veľká škoda pre mňa, kopec divákov, čo sa prišli pozrieť na top jazdca. 

Viacej fotiek si môžete pozrieť v ::: GALÉRII ::: 

Kategória wakeboard muži bola naplnená hlavne lokál jazdcami, avšak podporiť prišli aj chalani z Bratislavy a ďalších miest. Gro tvorila košická crew. Teda prišiel aj jeden poloFín. Finále jednoznačne najviac zajazdil Miro Hríbik, ktorý sa musel obávať len Milana „Drótyho“ Purdeša s pochrámanou rukou a ďalších miestnych jazdcov, ktorí však berú jazdenie ako relax a zábavu.

Majstrom Slovenska vo wakeboardingu 2011 s astal Miro Hríbik, pred druhým Milanom Purdešom a tretím Alexandrom Novotom. Zabavili sme a, pozreli si triky, jazdenie a mohlo sa ísť na záverečný žúr.

Po odjazdení bola chvíľku pauza a následne sa vyhlásili víťazi za veľkého diváckeho sledovania. Epický bol aj západ slnka, tak ako sa patrí. Ceny sa rozdali, pofotilo sa a ešte sa jazdilo. No a toto. Keď už väčšina ľudí odišla z Jazera, jazdilo len pár ľudí. Zrazu strašná rana a následné ticho.

Neskutočné ticho. Tichšie ako v ticholande! Vlek sa nasral vzpriečil sa a zastal. Únava materiálu. Našťastie lano vydržalo, neprasklo, takisto aj samotný motor ostal na mieste, aj keď o pár cm vychýlený. Aspoň takto.

Viacej fotiek si môžete pozrieť v ::: GALÉRII ::: 

Ako hovorili lokíli. Nič také roky rokúce nevideli, dokonca ani o tom nečítali. Vlek stojí počas sezóny tak 30 minút dokopy. Kým vlek v inom mesto stojí tiež 30 minút... ale denne. Proste smola. Pokazeným vlekom, výbornou žúrkou aka afterparty sa Majstrovstvá Slovenska wake a wakeskate 2011 skončili.

Neznášam dlhé ďakovačky, lebo by som určite na niekoho zabudol. Predsa len nie sme najmladší. Takže ďakujem všetkým, čo sa pričinili. Vidíme sa o rok a už teraz sa teším, čo pre nás organizátori pripravia.

Viacej fotiek si môžete pozrieť v ::: GALÉRII ::: 

PS: ak si chcete pozrieť ďalšie naše fotky z jazdenia, sledujte reporty číslo 1 a číslo 2.

Viacej fotiek si môžete pozrieť v ::: GALÉRII ::: 

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!