Bude naozaj pod Mostom SNP v Bratislave skatepark?
Piatok 12. Mája 2023
Autor: www.yimba.sk

1 komentár

Bude naozaj pod Mostom SNP v Bratislave skatepark?

Po realizovaných menších projektoch skateparkov v Bratislave (Rača, Karlova Ves) sa pripravuje projekt väčšieho, ktorý by mal byť pod Mostom SNP.

"O myšlienke vzniku skateparku v priestore pod mostovkou Mostu SNP na pravom brehu Dunaja sa hovorí minimálne už od roku 2008. Myšlienka sa vtedy objavila medzi štúdiami, predloženými v rámci iniciatívy Mestské zásahy. Autor, architekt Marek Bohunický z kancelárie Byro, vtedy priniesol vcelku jednoduchú a pritom skvelú ideu v podobe vybetónovanej betónovej jamy, doplnenej o ľahkú tribúnu.

Odvtedy sa však nič neudialo. Až po roku 2021, kedy Hlavné mesto predstavilo iniciatívu Živé miesta, sa potvrdili plány na premenu tohto nevyužitého priestoru. V tom čase už bola pripravená architektonická štúdia. Dnes postúpila do ďalšieho štádia prípravy.

Magistrát totiž už pred niekoľkými dňami vyhlásil súťaž na dodávateľa stavebných prác za viac ako 340-tisíc eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia, zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Plány na realizáciu skateparku potvrdzuje aj rozpočet Hlavného mesta SR Bratislavy, podľa ktorého je na tento účel na tento rok alokovaných takmer 530-tisíc eur."

Predmetom zákazky je rekonštrukcia priestoru v podmostí. V rámci prác sa majú zrekonštruovať spevnené a vybudovať nové plochy, rovnako tak viaceré monolitické, betónové a oceľové prekážky i mobiliár. Kľúčovou časťou je však nová betonáž povrchu, pričom bude využitý hladený a pohľadový betón. Súčasťou má byť aj riešenie dažďového odvodnenia. Celková riešená plocha skateparku je 1.350 metrov štvorcových.

Návrhom skateparku bola poverená česká architektonická kancelária U/U Architekti, ktorá sa považuje za špecialistov na tento druh vybavenosti. Zámerom je poskytnúť miesto pre trávenie voľného času skateboardovej komunite, ako aj cyklistom, inline-istom či kolobežkárom. Oproti iným nedávnym realizáciám však ide o komplexnejší projekt.

Podľa Teodora Kuhna, podpredsedu Asociácie skateboardingu Slovenskej republiky, totiž pôjde o dobre vybavené športovisko na najvyššej úrovni. „Pod mostom SNP je pripravovaný univerzálny skatepark v štýle "park", v ktorom sa budú môcť jazdiť aj súťaže európskeho formátu,“ tvrdí Kuhn. Architekti dopĺňajú, že riešenie podporuje líniový charakter mostu a nadväzuje naň aj svojimi rozmermi.

Lehota na predkladanie ponúk je do 17. mája. Realizácia projektu by nemala trvať veľmi dlho – architekti ju odhadujú na pol roka. Ak by sa začalo ešte v priebehu tohto leta, dokončený bude do zimy. Oproti predpokladom z minulosti ide o určité omeškanie. Mesto totiž uvažovalo nad realizáciou už v minulom roku.

Nový skatepark každopádne nadviaže na iné realizácie v okolí. Prvou z nich je Cvičko, teda jedno zo série športových ihrísk na posilňovanie. Zriadené tu bolo v priebehu minulého roka. Väčším zámerom je celková revitalizácia Sadu Janka Kráľa. Na tú však dôjde až o čosi neskôr.

Po poldruha desaťročí sa tak konečne blíži realizácia malého, no mimoriadne prospešného projektu. Pre komunitu vznikne kvalitný priestor pre športovanie a trávenie voľného času, podporí sa funkcia parku a využije sa prázdny a opustený priestor. Ide o dobrý príklad toho, ako využívať plochy pod mostami, ktoré sú zväčša ponechané na vlastný osud. Našťastie, ďalšie lastovičky zmeny prístupu v podobe úprav pod Mostom Apollo (na oboch stranách) ukazujú, že si tohto potenciálu začína všímať aj Bratislava.

Zdroj, text, foto:

(TASR, YIM.BA)

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: skatepark bratislava

Komentáre

1 komentár
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!

ClydeKeefe
ClydeKeefe Hazardiranje zajema raznolike dejavnosti, kot so klasične igre v igralnicah, športne stave in spletne platforme, kot je bet-at-home mobile. Vsaka vrsta ponuja svoj čar in pritegne različne igralce v iskanju zabave in dobička.
Pridané: 21:14 04.04.2024