Pondelok 01. Apríla 2013
Autor: Lulla

0 komentárov

Rip Curl Pro Bells Beach 2013 - prvé tri kolá

Včera bol 'veľký' deň na Bells Beach, Victoria, Australia, kde sa práve koná druhý závod svetového pohára v surfingu.Meteorologické modely naznačovali, že prichádza veľmi silný 'swell' z Južného oceánu a ma so sebou doniesť 2 metrové vlny priamo na Bells Beach. Ako vyzeralo celé jazdenie, kto postupoval ďalej na druhej zastávke ASP World Tour 2013 - Rip Curl Pro Bells Beach a kto si vyjazdil najvyššie skóre dňa sa dočítaš nižšie.

Predpovede dokonalo vyšli a nádherný deň surfingu po ránu otvoril v prvom heate druhého kola (prvom vyraďovacom) Taj Burrow proti iba 15-ročnému Jacobovi Willcoxovi. Jacob len pred pár dňami surfoval vo finále juniorskej GromSearch a po rozsiahlej maródke na okruhu WCT sa na neho usmiala šťastena vo forme divokej karty od organizátorov závodu na Bells Beach.

V prvom kole nemal moc veľké šance nakoľko ako divoká karta bol nasadený do heatu s Kellym Slaterom a ten podľa predpokladov dominoval. Čakal sa zaujímavý súboj generácii, v ktorom si ale s prehľadom poradil Taj, určite aj kvôli veľkým vlnám vyžadujúcim si poriadnu silu a skúsenosť. Nasledoval ďalší heat v ktorom nastúpil lokálny surfer Jack Perry, víťaz kvalifikácie, proti hviezdnemu mladíkovi Gabrielovi Medinovi z Brazílie. Perry sa nechal už pred heatom počuť, že sa veľmi teší, že prišiel taký veľký 'swell', ktorý viac vyhovuje jeho štýlu surfovania a nedovoľuje Medinovi, známemu jeho úžasnými skokmi, veľa manévrov nad vlnou.

Heat sa aj odvíjal podľa predpokladov a Perry viedol na body až do poslednej minúty. Gabriel ale našiel vlnu ktorú hľadal 30 minút a nakoniec vyhral. Za ním nasledoval Adriano de Souza ktorý si jednoznačne poradil s málo známym Oney Anwarom z Indonézie z ostrova Sumbawa neďaleko Bali. V 4. heate v ktorom sme mali možnosť vidieť veľmi vyrovnaný súboj medzi Jeremy Floresom a Patom Gudauskasom v ktorom nakoniec rozhodli desatiny bodov v prospech surfera z Reunionu. Podobne vyrovnaný mal byť aj súboj dvoch 'silákov' v 5. heate, Michel Bourez proti Tiagovi Piresovi. Obaja s veľmi podobným štýlom jazdy pozostávajúcim z masívnych vykrojených turnov v kritických častiach vlny. Portugalec postúpil s náskokom 3 desatín bodu.

O veľké prekvapenie sa postaral v 6. heate Dusty Payne, ktorý vyradil Owena Wrighta s rozdielom triedy. Owen prakticky nenašiel jedinú vlnu so skóre nad 5 bodov. Podobne jednoznačne prebiehal aj nasledujúci heat medzi Juhoafričanom Jordym Smithom a nováčikom Glennom Hallom. Jordy sa poslednú sezónu hodne trápil a rovnako sa mu nedarilo v prvom závode sezóny na Gold Coast, ale včera konečne naplno ukázal svoj potenciál a heat vyhral s párom 9 bodových vĺn. Heat 8 CJ Hobgood vs. Adam Melling bol tiež celkom jednoznačnou záležitosťou pre Američana, ktorý chytil síce len 3 vlny, ale všetky za viac ako 8 bodov.

V 9. heate na seba narazili dve známe mená Bede Durbidge a Brett Simpson. V tesnom súboji sa presadil domáci surfer profitujúci z mohutných turnov na svojom frontside. Hodne sme si sľubovali od 10. heatu, kde sa ukázal zatiaľ najžiarivejší nováčik sezóny Sebastian Zietz z Hawaju proti juhoafrickému Travisovi Logiemu. Odborníci tvrdia ze vlna na Bells je ťažko čitateľná a hodne náročná na prvý krát a hlavne preto tu majú skúsenejší surferi výhodu. Seabass ale ukázal pravý opak a napriek tomu, že tu bol dnes prakticky prvý krát vo vode (prvé kolo sa surfovalo o pár sto metrov južnejšie na Rincone) vyhral heat so skóre 16.33b. V treťom kole ho ale čaká Josh Kerr, čo bude už poriadny kaliber. V predposlednom heate kola postúpil CJov brat Damien cez austrálskeho veterána Kierena Pierrowa. 12. a posledný heat 2. kola patril Kaiovi Ottonovi, ktorý trochu nečakane vyradil Matta Wilkinsona. Od Wilkinsona sa čakalo viac ako vyradenie v druhom kole keďže sezónu začal veľmi sľubne 5. miestom na Gold Coaste.

Organizátori rozhodli, že sa bude pokračovať ďalej a plán bol odjazdiť 6 heatov z 3. kola. Takže sme mali možnosť vidieť aj surferov ktorí postúpili priamo z prvého kola. Heat 1 ukázal 5teho v rebríčku Taja Burrowa (AUS) proti Paynemu (HAW). Očakávalo sa, že Dusty Taja hodne potrápi keďže prišiel vo forme po víťazstve na Margaret River (WQS). O to prekvapujúcejšie bolo ako hladko si Burrow s Havajčanom nakoniec poradil. Dokopy obaja odjazdili len 4 vlny ale Taj mal jednoznačne navrch s konečným skóre 16.33. Nasledoval veľmi zaujímavý súboj medzi Floresom a Ottonom. Napínavý až do konca kedy Flores potreboval 8.17b a chytil potenciálne výbornú vlnu na ktorej ale posledný manéver neustál a spadol. Dostal len 7.73b a tým pádom tesne prehral.

Kai Otton včera vyhral dva tesné heaty. Zhoršujúce sa podmienky donútili organizátorov vyhlásiť 3. heat 3. kola za posledný pre tento deň a dnes sa začne heatom medzi Kerrom a Zietzom. V poslednom heate nastúpil nováčik Nat Young proti austrálskej hviezde Julianovi Wilsonovi. Celý heat bol poznačený úbytkom vĺn a prekvapivo vyhral Američan, ktorý chytil len dve vlny ale aj tie mu stačili na vyradenie 5. surfera v aktuálnom rebríčku svetového pohára.

RIP CURL PRO BELLS BEACH REMAINING ROUND 3 RESULTS:
Heat 4: Josh Kerr (AUS) 16.50 def. Sebastian Zietz (HAW) 14.17
Heat 5: Adrian Buchan (AUS) 17.47 def. Bede Durbidge (AUS) 17.16
Heat 6: Willian Cardoso (BRA) 16.66 def. Kelly Slater (USA) 14.96
Heat 7: Raoni Monteiro (BRA) 19.17 def. Joel Parkinson (AUS) 19.10
Heat 8: C.J. Hobgood (USA) 18.06 def. Damien Hobgood (USA) 17.74
Heat 9: Adriano de Souza (BRA) 18.67 def. Kolohe Andino (USA) 16.00
Heat 10: Filipe Toledo (BRA) 15.10 def. Gabriel Medina (BRA) 14.56
Heat 11: Jordy Smith (ZAF) 18.27 def. Alejo Muniz (BRA) 10.60
Heat 12: Mick Fanning (AUS) 18.50 def. Tiago Pires (PRT) 14.73

RIP CURL PRO BELLS BEACH ROUND 4 RESULTS:
Heat 1: Kai Otton (AUS) 15.87, Taj Burrow (AUS) 11.03, Nat Young (USA) 10.36
Heat 2: Willian Cardoso (BRA) 16.50, Josh Kerr (AUS) 16.40, Adrian Buchan (AUS) 16.00
Heat 3: Raoni Monteiro (BRA), C.J. Hobgood (USA), Adriano de Souza (BRA)
Heat 4: Jordy Smith (ZAF) 19.10, Filipe Toledo (BRA) 17.67, Mick Fanning (AUS) 17.03

RIP CURL PRO BELLS BEACH ROUND 5 RESULTS:
Heat 1: Taj Burrow (AUS) 16.23 def. Adriano Buchan (AUS) 15.33
Heat 2: Nat Young (USA) 15.50 ef. Josh Kerr (AUS) 15.13
Heat 3: Mick Fanning (AUS) 16.37 def. Raoni Monteiro (BRA) 14.63
Heat 4: Filipe Toledo (BRA) 18.34 def. C.J. Hobgood (USA) 12.94

Dnes večer o 23:30 (nášho času) môžte sledovať pokračovanie samotným štvrťfinále na live stream. Vyzerá to, že uvidíme niekoľko veľmi zaujímavých dvojíc:

QF 1: Kai Otton (AUS) vs. Taj Burrow (AUS)
QF 2: Willian Cardoso (BRA) vs. Nat Young (AUS)
QF 3: Adriano de Souza (BRA) vs. Mick Fanning (AUS)
QF 4: Jordy Smith (ZAF) vs. Filipe Toledo (BRA)

 

Za teto report ďakujeme surfovému fanatikovi saddiemu, ktorý to celé pozorne sledoval. Ďik.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!