Smutná správa z Ťahanovského skateparku
Štvrtok 16. Júna 2016
Autor: Boardlife
Foto-video: Ďuri Tury
0 komentárov

Smutná správa z Ťahanovského skateparku

Bohužiaľ na Slovensku je to tak. Keď sa snažíš niečo vybudovať, starať sa o to, tráviť čas športovou aktivitou, ktorú nevykonáva 50% bežnej populácie, robiť niečo pre mládež a šport v meste, stále sú tu ľudia a inštitúcie, ktoré ti tvoju snahu veľmi ľahko zmaria. To je aj prípad skateparku v košických Ťahanovciach.

Pred časom sme vám priniesli petíciu za zachovanie skateparku (1173 podpisov), no a včera 15.6.2016 poslanci miestneho zastupiteľstva Sídliska Ťahanovce schválili likvidáciu prekážok. Dôvodom bolo pravdepodobne, že nevyhovovali technickej norme, resp. nemali certifikát. Dobre však vieme, že väčšina certifikovaných prekážok na Slovensku je nejazditeľných a je výsmechom názvu "skateboardová prekážka".

Zatiaľ sa odhlasovala likvidácia prekážok, čo bude s plochou, či pribudnú nové prekážky, ktoré budú certifikované, no pre skaterov jazditeľné nevieme. Kým na starých sa jazdiť dalo a ich prevádzka stála minimálne náklady, nové, certifikované prekážky budú stáž niekoľko desiatok tisíc eur.

A či nakoniec zo skateparku nebude hokejbalové, basketbalové, freerun fitnes crossfit ihrisko.... uvidíme.

Črtá sa aj svetlo na konci tunela. Podľa slov poslankyne miestneho zastupiteľstva Zuzany Slivenskej starosta sľúbil, že likvidáciou prekážok sa skatepark neruší a že bude aj naďalej rokovať o využití tohto priestoru na skateboarding.

Vyjadrenie Juraja Turyho, ktorý za petíciou a snahou o záchranu skateparku stojí:

"Situácia, ktorá je resp. bola v skateparku na sídlisku trvá už dlhé roky. Skatepark od jeho postavenia v roku 2002 neprešiel zásadnými zmenami a skôr stagnoval, resp. sa ničil a rozpredával. Teraz v roku 2016 sme dospeli do štádia, kedy sa údajne necertifikované prekážky, ktoré doposiaľ slúžili účelu majú zničiť. Nevieme stále o aký presne certifikát ide. Myslím si, že som sám koho to zaujíma. Podľa môjho názoru je to jediný pádny dôvod ako odstaviť priaznivcov extrémnych športov a využil plochu na iný zámer. Ďalším problémom s ktorým sa stretávame na Slovensku je vlastniť certifikát a vedieť postaviť skatepark. Spomeniem firmu Playsystem. Stretli sme sa už neraz s prípadom, kedy firma s “certifikátom“, ktorá stavia detské ihriská má v ponuke aj skateparky. Pre vedenie miest či mestských častí ideálne riešenie. Druhou otázkou je využiteľnosť skateparku a tvar „certifikovaných“ prekážok. Neraz sme boli svedkami, kedy „certifikované“ skateparky boli doslova nepoužiteľné na jazdenie, nie to ešte na organizovanie súťaže. O cene ani netreba hovoriť. Ako krásne príklady by som spomenul „certifikované“ skateparky v mestách ako Trebišov, Dolný Kubín, Nová Dubnica a po novom možno aj Prievidza. Zostáva len veriť, že takáto situácia nenastane na Sídlisku Ťahanovce. Urobíme všetko preto aj s našim občianskym združením, aby sme sa s vedením MČ dohodli a našli spoločné riešenie pre vybudovanie plnohodnotného betónového skateparku firmou, ktorý má aj reálne znalosti a skúsenosti o stavaní skateparku."

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: skatepark tahanovce peticia

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!